راه‌های صحیح جذب پروتئین مورد نیاز بدن را بدانید.
۲۶ مرداد ۱۳۹۶
دنیای شکلات‌ها را می‌شناسید؟
۴ شهریور ۱۳۹۶

دریای خزر که در نقشه جهانی به نام کاسپین ذکرشده است بزرگ‌ترین دریاچه جهان و باقیمانده دریای تیتیوس است که روزی نیمی از مساحت ایران و تمامی کشورهای کوچه حوزه خزر و قسمتی از روسیه را دربرمی گرفت. این دریاچه سومین منبع نفت و گاز دنیاست و به همین دلیل بسیار موردتوجه است. دریای کاسپین 6500 متر ساحل دارد که حدود 0.1 آن در ایران قرار دارد و ایران از این طریق می‌تواند به منابع سرشار آن دست پیدا کند.

متأسفانه در سال‌های اخیر توجه ویژه به برداشت منابع نفت و گاز و تخریب اکوسیستم طبیعی کف دریا و همچنین برداشت بی‌رویه از منابع ماهیان دریای کاسپین باعث کاهش قابل‌توجه میزان این ماهیان شده است تا جاییکه بسیاری از آن‌ها درخطر انقراض قرار دارند.

اقداماتی مانند آزادسازی بچه ماهیان پرورش داده‌شده در دریا و همچنین محدودیت‌های صیادی در فصل‌های تخم‌ریزی ماهیان برای افزایش جمعیت آن‌ها و نجات برخی گونه‌ها از خطر انقراض انجام‌شده است که می‌تواند تأثیراتی داشته باشد.

یکی دیگر از عوامل مهم کاهش جمعیت ماهیان افزایش آلودگی آب دریا با ورود فاضلاب‌های شهری و صنعتی به دریا و همچنین دفن زباله‌های شهری در نزدیکی دریاست که منجر به ورود شیرابه‌ها به آب دریا می‌شود. در ادامه برخی از گونه‌های ماهیان دریای کاسپین را نام می‌بریم:

ماه سفید: این ماهی یکی از فراوان‌ترین نوع ماهیان دریای خزر است که دارای شکل دوکی است. فلس‌های قسمت میانی و شکم ماهی سفید نقره‌ای و با نزدیک شدن به قسمت شکم ماهی فلس‌ها از بین می‌رود و با نزدیک شدن به پشت ماهی فلس‌ها به‌صورت دودی درمی‌آید و در نوع نر روی سر ماهی خال‌های سفیدی وجود دارد.

ماهی سفید در شمال ایران بهروش‌های مختلفی طبخ می‌شود. یکی از این روش‌ها کباب کردن آن است که به مالاتا معروف است. یکی دیگر از روش‌ها دم پخت کردن ماهی است که معمولاً شکم ماهی را خالی می‌کنند و آن را با ماده‌ای شامل گردو، رب آلوچه و سبزی‌های معطر محلی پر می‌کنند و روی شعله کم می‌گذارند تا با آب موجود در بافت ماهی و مواد میانی پخته شود. علاوه بر این به‌صورت سرخ‌شده در روغن نیز استفاده می‌شود. از خاویار ماهی سفید که به اشپل معروف است نیز نوعی کوک به همین نام تهیه می‌کنند که بسیار لذیذ است. سس لذیذ و ترشی نیز به همراه ماهی سفید استفاده می‌شود که از ترکیب انار ترش، گردو و سبزی‌های معطر تشکیل می‌شود و باعث تعدیل سردی ماهی می‌شود.

کفال: شکل کلی بدن ماهی کفال دوکی است ولی دارای پوزه کشیده و نقره‌ای است. گوشت سفت‌تر از ماهی سفید دارد و برعکس ماهی سفید که دارای استخوان‌های پراکنده در بیشتر نواحی است، دارای استخوان مرکزی بدن است و از این نظر برای خوردن راحت‌تر است. ماهی کفال معمولاً به‌صورت سرخ‌شده در روغن مورداستفاده قرار می‌گیرد و دارای گوشت بیشتری نسبت به ماهی سفید است. کفال را قبل از اینکه خیلی بزرگ شود و در اندازه حدود 15 سانتی‌متر نیز سرخ می‌کنند و به همراه خورشت گوجه استفاده می‌کنند.

کپور: ماهی کپور نسبتاً پهن است و دارای پولک‌های طلایی مایل به خاکستری است. معمولاً در آب مرداب‌های اطراف دریای کاسپین زندگی می‌کند و از آن به‌صورت سرخ‌شده در روغن و یا به‌صورت دم پخت مورداستفاده قرار می‌گیرد.

کولی: کولی دارای انواع مختلفی است که معمولاً در اواخر بهار و اوایل تابستان صید می‌شود و در رودخانه‌ها نیز به‌وفور یافت می‌شود. ماهی کولی دارای اندازه کوچکی است و معمولاً به‌صورت سرخ‌شده و به همراه خورشت گوجه‌فرنگی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

ازون برون: یکی از ماهیان خاویاری دریای خزر ازون برون است که درواقع نام روسی یکی از ماهیان خاویاری دریای خزر است. دریای خزر دارای 3 نوع ماهی خاویاری به نام‌های بلوگا استروژن، آسترا استروژن و سورو گا استروژن است که ازون برون نام ترکی سورو گا استروژن است و خاویار آن در تمام جهان طرفداران زیادی دارد و بهترین نوع خاویار جهان است که در ایران تولید می‌شود. فیله آن نیز بسیار لذیذ است و به‌صورت کباب شده و یا سرخ‌شده در روغن استفاده می‌شود.

در رستوران هیراد ماهی سفید و ازون برون دریای خزر سرو می‌شود که تجربه یک طعم عالی در کنار ساحل کاسپین را برای شما ایجاد می‌کند.

1 دیدگاه

  1. اختراع گفت:

    خیلی خوب بود ،، خیلی اتفاقی پیداش کردم از گوگل
    .
    با اجازتون من این صفحه برای دوتا از دوستام تلگرام کردم ،، ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *