غذای اصیل ایرانی در گذر زمان
۲۱ مرداد ۱۳۹۶
ماهیان دریای خزر را بیشتر بشناسید
۳۱ مرداد ۱۳۹۶

همه ما می‌دانیم پروتئین یکی از مواد ضروری برای سلامتی است اما با افزایش تناسب‌اندام این تفکر اشتباه که نباید پروتئین زیادی مصرف کنیم. این در حالی است که 25 درصد بدن را پروتئین‌ها تشکیل می‌دهند و مصرف نکردن آن‌یک ظلم در حق بدنتان است. برای داشتن تناسب‌اندام باید پروتئین به هر دو صورت موجود مورداستفاده قرار گیرد. پروتئین به دو صورت اشباع و غیراشباع وجود دارد. پروتئین اشباع مانند گوشت قرمز است که تجزیه آن به آمینواسیدها در بدن نیاز به انرژی و سوخت‌وساز بالایی دارد و درعین‌حال بسیار ضروری است. به دلیل نیاز به سوخت‌وساز بالا برای مصرف این نوع ا پروتئین در بدن و کم بودن تحرک روزانه اکثر افراد پیشنهاد می‌شود از این نوع پروتئین به میزان کم در رژیم غذایی استفاده شود ولی حذف آن بسیار مضر است.

برای جذب مابقی پروتئین موردنیاز بدن منابع غنی وجود دارد که دارای پروتئین غیراشباع بوده و به‌راحتی در بدن به آمینواسیدها تجزیه می‌شوند. آمینواسیدها درواقع تشکیل‌دهنده بافت بدن و عضلات و همچنین سلول‌های مغز هستند و جذب میزان کافی آن‌ها برای تحرک و شادابی بدن، حفظ هوشیاری و توانایی تحلیل مغز و همچنین افزایش توانایی سیستم دفاعی بدن ضروری است.

برخی از غنی‌ترین منابع پروتئین که شاید نشناسید را عنوان می‌کنیم تا بتوانید از آن‌ها در کنار گوشت قرمز استفاده نموده و علاوه بر تأمین مواد موردنیاز بدن به تناسب‌اندام خود کمک کنید.

کلم برو کلی: این گیاه علاوه بر زیبایی بصری و مزه خاص دارای خاصیت چربی سوزی بالا و پروتئین بالایی است. در هر 1 فنجان کلم برو کلی 5.7 گرم پروتئین دارد.

مغزها: انواع مغزها مانند بادام، گردو و فندق می‌تواند میان وعده‌ای باشد که به کاهش چربی خون کمک می‌کند و پروتئین زیادی را وارد دن می‌کند و باعث شادابی و افزایش توانایی تحلیل مغز شود.

اسفناج: اسفناج بی‌شک یک منبع کامل پروتئین است که در کنار آهن موجود در آن جذب پروتئین را در بدن آسان می‌کند.

انواع حبوبات: حبوبات به‌عنوان مواد تشکیل‌دهنده وعده‌های اصلی غذایی می‌توانند تأثیر زیادی در جذب پروتئین موردنیاز بدن داشته باشند. در میان حبوبات مختلف نخود، عدس و ماش بیشترین میزان پروتئین رادارند.

کلم برو کلی: این گیاه علاوه بر زیبایی بصری و مزه خاص دارای خاصیت چربی سوزی بالا و پروتئین بالایی است. در هر 1 فنجان کلم برو کلی 5.7 گرم پروتئین دارد.

لبنیات: شیر و انواع لبنیات سرشار از پروتئین هستند و به دلیل وجود کلسیم در آن‌ها، پروتئین موجود به‌راحتی شکسته می‌شود. یکی از موارد مهم در مصرف پروتئین تداوم مصرف آن در طول روز به‌منظور جذب انرژی موردنیاز است که می‌توان با مصرف کمی پنیر، ماست چکیده و یا شیر این کار را انجام داد.

گوشت سفید: انواع گوشت ماهی و ماکیان مانند گوشت مرغ و بوقلمون دارای پروتئین زیادی هستند که می‌توانند در وعده غذایی مورداستفاده قرار گیرند.

سویا: سویا یک‌دانه گیاهی است که ازنظر میزان پروتئین بالاتر از گوشت قرمز قرار می‌گیرد و باید به‌عنوان ماده اصلی غذایی در نظر گرفته شود. علاوه بر این به دلیل گیاهی بودن به‌راحتی جذب بدن می‌شود. مخصوصاً شیر سویا می‌تواند باعث جذب سریع‌تر پروتئین موجود در آن شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *