مک فلری چیست و متعلق به کجاست؟
۱۳ تیر ۱۳۹۶
دمنوش‌های ویژه تابستان
۲۰ تیر ۱۳۹۶

همه ما ایرانی‌ها تا حدودی با ازون‌برون، گوهر دریای خزر آشنا هستیم. این ماهی یکی از گران‌قیمت‌ترین و مغذی‌ترین ماهیان دریای خزر است که متأسفانه در سال‌های اخیر درخطر انقراض نیز قرار دارد. این ماهی از دسته ماهیان خاویاری است که در آب‌های گرم و با دمای بین ۴ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد زندگی می‌کند. در قدیم در برخی رودخانه‌های شمال کشور نیز ازون برون زندگی ی کرد که مانند برخی دیگر از گونه‌های ماهیان مانند ماهی آزاد از این زیستگاه‌ها به‌صورت کامل حذف‌شده است. ماهی ازون برون بسیار لذیذ است و مخصوصا کباب آن دارای خواص بسیار زیادی است و به دلیل داشتن کلسیم بالا برای بیماران رماتیسمی و استخوانی تجویز می‌شود.

ماهی ازون برون دارای استخوان‌های بزرگ و انگشت‌شماری است و مجموعاً در یک ازون برون بالغ حدود 35 ردیف استخوان وجود دارد که در این حالت طول ماهی می‌تواند تا 2 متر و 40 سانتی‌متر برسد.

خاویار ازون برون دریای خزر بهترین خاویار جهان است که شهرت بین‌المللی دارد و از انواع ازون برون‌های موجود در دریا و یا ازون برون‌های پرورشی استخراج می‌شود.

دلیل کیفیت و تفاوت ماهی پرورش‌یافته در دریای خزر بستر ماسه‌ای آن است که این ماهی در آن زندگی می‌کند. در ماه‌های اردیبهشت و خرداد ازون برون تخم‌ریزی می‌کند که این عمل 2 بار اتفاق می‌افتد و در هر تخم‌ریزی 15 تا 330 هزار تخم آزاد می‌شود. این تعداد عدد بزرگی به نظر می‌آید؛

اما باید توجه داشته باشید که شانس به دنیا آمدن و زنده ماندن این تخم‌ها در دریا آن‌قدر محدود است که این ماهی ارزشمند درخطر انقراض قرارگرفته است. ازون برون دریا دارای ۱۷.۸ درصد پروتئین، ۹.۵ درصد چربی و ۷۱.۷ درصد رطوبت است. این میزان پروتئین خالص دریایی برای بدن بسیار مفید است که برخلاف پروتئین گوشت قرمز برای بیماران قلبی بسیار مفید است و رطوبت موجود در آن می‌تواند باعث از بین بردن چربی‌های انباشته‌شده در رگ‌ها شود.

علاوه بر این ماهی ازون برون تنها ماهی فیله‌ای دریای خزر است که گوشت آن به‌صورت کبابی در کنار برنج محلی گیلان بسیار لذیذ است و مردم این ناحیه تبحر خاصی در طبخ آن دارند. در رستوران هیراد ماهی ازون برون دریای خزر با روش اصیل و ویژه این منطقه طبخ و به همراه بهترین نوع برنج شمال کشور سرو می‌شود تا تجربه‌ای تکرار نشدنی را برای میهمانان عزیز در رستوران هیراد ایجاد نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *