انواع برنج و ویژگی‌های آن‌ها
۱۳ خرداد ۱۳۹۶
تغذیه اصولی دارای چه ویژگی‌هایی است؟
۲۰ خرداد ۱۳۹۶

شاید آرد یکی از اولین محصولات فرآوری شده از طبیعت توسط انسان باشد، وجود سنگ‌های آسیاب با قدمت بیش از 5000 سال نشان‌دهنده صحت این ادعاست. همانند دیگر یافته‌های انسان، این فرآورده بسیار پراستفاده نیز در طول زمان به شکل‌های مختلفی درآمد و شاید جالب باشد بدانید اکنون بیش از 23 نوع آرد با کاربردهای مختلف وجود دارد که از هرکدام از آن‌ها باید در مورد مناسب و با روش ویژه خودان استفاده کرد. این‌یک امر کاملاً ضروری است. هیچ سختگیری در کار نیست و یکی از مهم‌ترین دلایل تفاوت مزه نان‌ها، شیرینی‌ها، کیک‌ها و پیتزاهای مشابه تولیدشده توسط اشخاص مختلف نوع و کیفیت آرد مورداستفاده آن‌ها است. مزه اصیل یک پیتزا وابستگی زیادی به خمیر استفاده‌شده در آن دارد. به همین دلیل اصولی‌ترین روش استفاده از آرد ویژه هر غذا باکیفیت مناسب است. به‌طورکلی پراستفاده‌ترین انواع آرد این‌ها هستند که بنا به نرمی و مواردی دیگر به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. آردها به‌طورکلی از دانه‌های گندم، جو، برنج، ذرت و... تهیه می‌شوند؛ و از 0 تا 000 بر اساس میزان نرمی درجه‌بندی می‌شوند.

آرد 150:

از آسیاب گندم با درصد زیادی از پوست و جوانه به دست می‌آید. در این نوع از آرد فقط 7 درصد از پوست گندم قبل از آسیاب کردن از آن جدا می‌شود.

آرد 180:

تقریباً تمام پوست و جوانه گندم در این آرد وجود دارد و قبل از آسیاب فقط 3 درصد از پوست گندم جدا می‌شود.

آرد فوری (آگلومره):

این آرد برخلاف آردهای معمولی هنگام مخلوط شدن با آب گلوله نمی‌شود. دلیل آن این است که تولیدکننده آرد یک‌بار آرد معمولی را با آب مخلوط می‌کند تا به هم بچسبد و سپس آن را خشک می‌کند تا آرد شود. به‌این‌ترتیب این آرد دیگر به هم نمی‌چسبد و به‌راحتی در آب سرد یا گرم و یا شیر مخلوط می‌شود.

آرد تریتیکاله:

این آرد از نوعی گندم به دست می‌آید که حاصل پیوند گندم و چاودار توسط انسان هست. درواقع این نوع گندم توسط انسان و از پیوند دو نوع گندم موجود به‌دست‌آمده است. این نوع آرد دارای سبوس بیشتری است و برای کاهش وزن بسیار مفید است و در نان‌های رژیمی به‌صورت مخلوط با آرد گندم تصفیه‌شده مورداستفاده قرار می‌گیرد. از تریتیکاله خالص معمولاً برای خوراک دام استفاده می‌شود زیرا دارای میزان پروتئین بالایی است.

آرد تیره:

برای تهیه آرد تیره تمامی قسمت‌های گندم را آسیاب می‌کنند و به همین دلیل این آرد خیلی سفید و یکدست نیست. معمولاً در ایران به این نوع از آرد سنگکی هم گفته می‌شود که برای تهیه نان سنگک مورداستفاده قرار می‌گیرد.

آرد جو:

از آسیاب جو به دست می‌آید و معمولاً برای تهیه نان جو که برای رژیم‌های خاص مورداستفاده قرار می‌گیرد استفاده می‌شود.

آرد جوانه گندم:

مرکزی‌ترین قسمت میانی گندم که جوانه گندم از آن تغذیه می‌کند دارای بیشترین میزان مواد مغذی است که از آسیاب آن و جوانه گندم پودر جوانه گندم به دست می‌آید.

آرد خبازی:

این نوع آرد دارای رنگی سفید است و همه آن را می‌شناسند، برای تهیه آرد خبازی 15 درصد از پوست گندم گرفته می‌شود که به‌این‌ترتیب هیچ سبوسی در آن باقی نمی‌ماند و معمولاً برای تهیه نان لواش و بربری مورداستفاده قرار می‌گیرد.

آرد روشن:

این آرد مهم‌ترین دلیل چاق‌کننده بودن نان‌های فانتزی است. به‌طور کامل از قسمت مرکزی گندم که مغذی‌ترین قسمت آن است تهیه می‌شود. به‌این‌ترتیب که 19 درصد از پوست گندم توسط دستگاه تراشیده می‌شود و تنها قسمت میانی آن باقی می‌ماند که از آن برای تهیه آرد روشن مورداستفاده در نان فانتزی استفاده می‌شود.

آرد سوخاری:

این آرد معمولاً از خمیر کردن و برشته کردن مجدد قسمت‌های سفید نان‌های حجیم مانند نان تست، انواع نان فانتزی، نان سفید و نان همبرگر به دست می‌آید.

آرد شیرینی‌پزی (آرد سه صفر):

گندم‌ها دارای دو نوع سخت و نرم هستند که نوع نرم آن برای شیرینی‌پزی و درست کردن کیک مناسب‌تر است. همین‌طور در تهیه این نوع آرد تمام سبوس گندم گرفته می‌شود و به‌این‌ترتیب آرد دارای کمترین میزان ماده‌ای چسبنده به نام گلوتن است که به‌این‌ترتیب باعث پف کردن کیک و شیرینی و نچسبیدن ذرات آن به هم می‌شود درست برخلاف آرد نانوایی که دارای گلوتن زیادی است.

آرد سیاه:

برخلاف همه آردها که سفید هستند نوعی آرد وجود دارد که از گندمی تهیه می‌شود که سیاه است. این آرد در کشورهایی مانند آلمان و اسکاندیناوی تولید می‌شود. از آن به‌صورت ترکیب با آرد معمولی برای تهیه انواع نان محلی آلمان و برای تهیه انواعی از پنکیک در آمریکا و روسیه استفاده می‌شود.

آرد غنی‌شده:

در تهیه این نوع آرد معمولاً از موادی مانند انواع ویتامین‌ها استفاده می‌کنند و معمولاً آن را با آرد سفید ترکیب می‌کنند. در بسیاری از کشورها این نوع آرد به‌صورت اجباری برای تهیه نان و مصرف عمومی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

آرد گیاهک:

این نوع از آرد مقوی‌ترین و مفیدترین آرد موجود است. روی گندم قسمت کوچکی وجود دارد که جوانه زدن از همان قسمت شروع می‌شود و به آن گیاهک می‌گویند. آرد گیاهک از آسیاب گیاهک و مقداری سبوس به دست می‌آید. متأسفانه در حال حاضر از آن تنها برای خوراک دام استفاده می‌شود اما این آرد دارای موادی است که می‌تواند کمک بزرگی به‌سلامتی بکند.

آرد نول:

این نوع آرد پس از جدا کردن 25 درصد از سبوس گندم از آن و از مرکزی‌ترین قسمت گندم به دست می‌آید و به دلیل سفیدی و نرمی در شیرینی‌پزی مورداستفاده قرار می‌گیرد. با توجه به موارد ذکرشده درباره انواع آرد در هریک از مواردمصرفی می‌توان از نوع مرتبط به آن استفاده نمود.

بهترین نوع آرد تولیدی کشور در استان گلستان تولید می‌شود و ما همواره در هیراد می‌کوشیم تا از بهترین مواد اولیه برای پخت غذا استفاده کنیم و به همین جهت آرد موردنیازمان برای طبخ انواع غذاها را از شهرستان گنبدکاووس در استان گلستان تهیه می‌کنیم. دلیل این انتخاب نوع گندم کشت‌شده در این شهرستان و مرغوبیت اثبات‌شده آن و مهم‌تر از همه استفاده از آهن در غنی‌سازی آرد تولیدشده است.

2 دیدگاه ها

  1. آموزش آشپزی گفت:

    ممنون از سایت خوبتون. من هم
    توی سایتمون آموزش های زیادی گداشتم به سایت من هم سر
    بزنید

  2. آموزش آشپزی گفت:

    خیلی خوب بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *